Bestsellerowa seria dla młodzieży

Współczesna literatura młodzieżowa nigdy nie prezentowała się lepiej. Co roku powstają nowe serie, które zachęcają młodych czytelników do zagłębienia się w wykreowane przez pisarzy i pisarki światy. Niemniej duża część z aktualnych wydań szybko odchodzi w zapomnienie, nie zostawiając po sobie takiego zamieszania, jak kultowe cykle młodzieżowe. Nadal więc to trylogia, która powstała ponad dziesięć lat temu, uważana jest za historię najbardziej znaną i popularyzowaną. Mowa o Suzanne Collins i serii, za którą ta odpowiada – Igrzyska śmierci. Ta szybko stała się światowym bestsellerem, przykuwając do książek zarówno starszych, jak i młodszych czytelników.

Książka jako pomysł na prezent?

O ogromie zainteresowania wokół trylogii Collins świadczyć może chociażby to, jak szybko zdecydowano się na produkcję filmów kinowych. Te, podobnie jak książki, przykuły uwagę milionów widzów. A o czym właściwie opowiadają Igrzyska śmierci i czy mogą stanowić dobry pomysł na prezent? Książka skierowana jest do nastolatków oraz młodych dorosłych, jednak nic nie stoi na przeszkodzie, aby i dorosły czytelnik czerpał z niej rozrywkę i satysfakcję. Wizja powojennego świata, jaką serwuje nam Collins może wzbudzać zaciekawienie precyzją wykonania. Może i bohaterowie nie stanowią największej siły Igrzysk śmierci, ale sama historia zbudowana jest w taki sposób, że ciężko nie sięgnąć po kolejny tom.

Ameryka Północna w ruinie

Ameryka Północna nie istnieje. Przynajmniej w takiej formie, jaką dotychczas znaliśmy. Na jej ruinach powstało nowe państwo – Panem. W jego centrum znajduje się Kapitol, największe miasto, a zarazem stolica. Ta zamieszkiwana jest przez najzamożniejszych obywateli, których utrzymują mieszkańcy pozostałych dystryktów-miast. Każdy z nich (a jest ich dokładnie 12) ma inne zadanie do wykonania, każdy z nich zamieszkiwany jest przez biedniejszych ludzi. W przeszłości istniał również dystrykt 13, który zniszczony został w trakcie wojny domowej. Jak się jednak okazuje, nie do końca. Główną bohaterką i narratorką fabuły jest Katniss. Szesnastolatka mieszka z siostrą i matką w jednej z najbiedniejszych stref w Panem – w dystrykcie 12. Ta, zastępując swoją siostrę, postanawia wziąć udział w morderczych Głodowych Igrzyskach. Trylogia Collins choć nie stroni od typowo młodzieżowych tematów (pierwsze zauroczenia, zdrady, przyjaźnie), to poza tym fascynuje wizją niedalekiej przyszłości, która jednocześnie jest tak bliska temu, co znane nam dzisiaj. To właśnie ta wielokierunkowość Igrzysk śmierci sprawiła, że te stały się jedną z najchętniej kupowanych serii.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com