Godna podziwu odwaga

Współzawodnictwo jest obecne w naszym życiu od zarania dziejów. W myśl zasady, że przetrwa najsilniejszy, ludzie toczyli walki o pożywienie, dogodne warunki mieszkalne, rozległe terytoria a nawet partnerów. Choć kojarzy się to z odległymi czasami, rywalizacja towarzyszy nam do dnia dzisiejszego. Doskonale obrazuje to cykl książek pod tytułem “Igrzyska śmierci” autorstwa Suzanne Collins.

Szokująca rozrywka

W państwie Panem, w którym położony jest Kapitol, rządy sprawowane są przez zdecydowanych i bezlitosnych ludzi. W myśl ogólnie przyjętej tradycji, każdy z dwunastu podległych Kapitolowi dystryktów musi co roku wyznaczyć jedną dziewczynę i jednego chłopca, którzy będą stanowili uczestników Głodowych Igrzysk. Kluczowy jest fakt, że reprezentanci dystryktów muszą mieć od dwunastu do osiemnastu lat, a transmitowane przez telewizję igrzyska są walką na śmierć i życie. Zwyciężyć, a co za tym idzie, przeżyć, może tylko jedna osoba. Gdy Katniss Everdeen, szesnastoletnia dziewczyna, decyduje się wziąć udział w turnieju, chroniąc tym samym swoją siostrę, staje przed największym wyzwaniem w swoim życiu.

Być gotową na wszystko

Nastolatka rozpoczyna treningi, które mają pomóc jej w zdobyciu umiejętności potrzebnych do tego, by wygrać zmagania. Staje oko w oko z gotowymi na wszystko przeciwnikami, których napędza żądza przetrwania i zdobycia sławy. Czy Katniss sprosta podjętemu wyzwaniu? I czy to możliwe, że w tak okrutnej rzeczywistości odnajdzie miłość? Seria książek składa się z trzech tytułów: “Igrzyska śmierci”, “W pierścieniu ognia”, “Kosogłos”. To opowieść o nierównej walce z bezlitosnym systemem, pokonywaniu własnych ograniczeń i poszukiwaniu odwagi niezbędnej do tego, by obdarzyć zaufaniem drugiego człowieka. Każda kolejna część przynosi nowe, zapierające dech w piersiach wydarzenia i nadaje relacjom nawiązywanym przez bohaterów głębszego znaczenia.

Suzanne Collins, autorka, to amerykańska pisarka, której sławę przyniosła jej bestsellerowa powieść pod tytułem “Igrzyska śmierci”. Swoją karierę rozpoczynała od tworzenia programów telewizyjnych przeznaczonych dla dzieci. Pisała również bajki i krótkie opowiadania. Obecnie specjalizuje się w historiach z następujących gatunków literackich: fantastyka, literatura młodzieżowa, powieść przygodowa oraz science fiction. Jej książki spotkały się z wyjątkowo ciepłym odbiorem zarówno wśród czytelników jak i krytyków, a magazyn TIME umieścił Collins w setce najbardziej wpływowych ludzi na świecie.

Szkoła zdjęcie utworzone przez Racool_studio - pl.freepik.com